Skip to content Skip to footer

We wrześniu stopa referencyjna banku centralnego wyniosła 6,75 proc. To spowodowało z kolei wzrost kosztów kredytowania. Mimo że od tamtego momentu stopy utrzymywane są na tym samym poziomie, kredytobiorcy wciąż żyją w niepewności co do ostatecznych pożyczki na dowód kosztów zobowiązań i zmiennej stopy oprocentowania długów wobec banków. Szukają, rzecz jasna, możliwie jak najtańszych ofert. Jeśli nie jesteś do końca przekonany co do zakupów ratalnych, nawet za raty 0%, możesz poszukać alternatywy.

 • Pamiętaj o RRSO – poznaj zasady oprocentowania pożyczek.
 • Jak widać, przy wyborze ofert kredytów hipotecznych, wiedza o tym, co to RRSO jest niezbędna, aby świadomie podjąć najlepszą dla swoich finansów decyzję.
 • Nie da się też ukryć, że ich koszt jest zazwyczaj wyższy.

Warto zauważyć, żeRRSO obejmuje tylko opłaty obowiązkowe. RRSO nie obejmuje również kar za spóźnienie z płatnościami lub przekroczenie limitu kredytowego. Warto też pamiętać, że RRSO podane na stronie banku dotyczy standardowej oferty. Ostateczny poziom kosztów zależy od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy i negocjacji z bankiem.

Porównaj oferty kredytów gotówkowych w 17 bankach

To więc parametr o wiele węższy od RRSO, które poza oprocentowaniem uwzględnia także dodatkowe https://dorablogs.com/konto-bankowe-konto-osobiste-online/ koszty kredytowania. RRSO kredytu czy pożyczki to rzeczywista roczna stopa oprocentowania.

Dodatkowo krótszy okres spłaty zwiększa wartość wskaźnika RRSO, jednak niekoniecznie sprawia, że kwota do zapłaty w okresach umownych będzie wyższa, niż w przypadku kredytów długoterminowych. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, jak na przykład wspomniane wyżej pożyczki z RRSO 0%. Jest to liczba, wyrażona w procentach, która wskazuje wszystkie opłaty za pożyczkę lub kredyt. Innymi słowy, RRSO to całkowity koszt kredytu lub pożyczki, jaki ponosi konsument je zaciągający – ale tylko w skali jednego roku (w końcu jest roczna stopa, a nie stopa całego zobowiązania). Na pierwszy rzut oka RRSO 120% wydaje się być bardzo wysokie, spróbujmy zatem przyjrzeć się tej wartości w praktyce. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę, że tego rzędu RRSO zwykle pojawia się w ofertach instytucji pozabankowych oferujących pożyczki bądź kredyty krótkoterminowe.

Umowa kredytowa

Wiesz już jednak, że oprocentowanie to jedna ze składowych RRSO. Wydaje się zatem, że zawsze w pierwszej kolejności warto patrzeć właśnie na RRSO. Nie oznacza to jednak, że inne parametry nie powinny Cię interesować. Najłatwiej będzie skorzystać z kalkulatora kredytowego, który porówna dostępne oferty i przedstawi Ci te najbardziej korzystne. Często zdarza się, że warunkiem kredytu RRSO 0% jest spłata rat w ciągu określonego czasu — np. Jeśli nie będziesz o tym wiedział i rozłożysz spłatę na 24 miesiące, zaciągniesz kredyt ze standardowym oprocentowaniem.

 • W większości przypadków bank sprawdzi Twoją wiarygodność płatniczą.
 • To więc parametr o wiele węższy od RRSO, które poza oprocentowaniem uwzględnia także dodatkowe koszty kredytowania.
 • Istnieją jednak pewne przypadki, w których niskie RRSO niekoniecznie będzie oznaczać, że masz do czynienia z najtańszą ofertą.
 • Dlaczego miałyby udzielać pożyczek z RRSO wynoszącym 0%?
 • Koniunktura gospodarcza – poprzez popyt na pieniądz i podaż pieniądza – oddziałuje na wysokość kosztu kredytu i oprocentowanie lokat.

Mogą być korzystne, ale musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na warunki umowy. Zerowe oprocentowanie rat nie zawsze oznacza brak jakichkolwiek kosztów, a wskazuje na to RRSO kredytu.

Roczna stopa oprocentowania, a RRSO

Realizują one wyliczenia na podstawie wprowadzonych danych. Warto pamiętać, że na wysokość CKK ma również wpływ koszt prowadzenia konta – warunek stanowi posiadanie rachunku bankowego u kredytodawcy. W przypadku pożyczki udzielanej na zakup lub budowę nieruchomości RRSO nie ma dużej wartości. Jego samodzielne oszacowanie jest niezwykle przydatne, gdyż kredyt hipoteczny wiąże się z wieloma dodatkowymi kosztami – prowizją, ubezpieczeniem, wyceną nieruchomości, itp. Porównując oferty, warto również zwrócić uwagę na rodzaj rat oraz okres spłat należności. Należy pamiętać, iż RRSO nie powinna być jedynym wskaźnikiem branym pod uwagę przy ocenie kredytu.

Jeśli te dwa parametry będą identyczne, porównanie produktów finansowych na podstawie wskaźnika RRSO będzie o wiele bardziej uzasadnione. Powyższe przykłady pokazują, że korzystna pożyczka gotówkowa wcale nie musi mieć niskiego RRSO. Przecież krótkoterminowe chwilówki mają wysoki poziom tego wskaźnika, a są znacznie tańsze od większości pożyczek ratalnych. To właśnie pokazuje, że RRSO służy do porównywania ofert o tej samej wartości i tym samym okresie spłaty zobowiązania. Ma to związek ze tym, że większość kredytów hipotecznych udzielanych jest na podstawie zmiennej stopy oprocentowania. Po zmianie wysokości stóp, a tym samym WIBOR’u, naturalnie zmieni się także RRSO naszego kredytu hipotecznego. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jak już wspomnieliśmy wyżej, zawiera w sobie standardowe koszty każdej pożyczki lub kredytu.

Przeniesienie kredytu do innego banku

Spójrzmy zresztą na tabelę poniżej z trzema przykładowymi ofertami pożyczek w kwocie 5 tys. Zacznijmy od wyjaśnienia, co składa się na koszt pożyczki, czyli sumę, jaką oprócz pożyczonej kwoty będziemy musieli zwrócić do banku, SKOKu lub firmy pożyczkowej. Na tej podstawie kalkulator wyliczy RRSO dla dowolnej oferty kredytowej. Przyjrzymy się teraz, jak wskaźnik RRSO działa w praktyce. W takim przypadku Użytkownik powinien zapoznać się z zasadami przetwarzania danych podanymi w Polityce Prywatności. Stopy procentowe ustalane przez instytucje finansowe (banki komercyjne, banki spółdzielcze, skok-i oraz firmy pożyczkowe).

RRSO stanowi całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej https://femuzik.biz/patnoci-i-przesyanie-pienidzy/ kwoty kredytu w stosunku rocznym. Definicja ta znajduje się w ustawie o kredycie konsumenckim.

Produkty kredytowe

W intencji ustawodawcy wskaźnik ten powinien być pomocny w porównaniu i ocenie oferowanych kredytów. Rzeczywistą stopą procentową należy kierować się w celu uniknięcia dużych kosztów pożyczki. Porównując dostępne oferty, warto pamiętać o kilku, podstawowych zasadach.

Co widzi bank w raporcie BIK?

Bank sprawdza, jakie były twoje wcześniejsze doświadczenia w tym zakresie, tzn. jakie zobowiązania spłacałeś i spłacasz i czy robiłeś to terminowo. W tym celu bank lub firm pożyczkowa pobiera z BIK raport kredytowy.

Wskaźnik RRSO będzie wyższy w przypadku rat malejących. Wybór rat równych to niższe RRSO, ale też łączna wysokość odsetek będzie wyższa, a pożyczka droższa. Zdarza się jednak, że także banki wprowadzają je promocyjnie do swojej oferty. Jeśli umiesz z niej dobrze korzystać (czyli masz pewność, że spłacisz ją w wyznaczonym terminie), to będzie dla Ciebie niezwykle opłacalna. Pamiętaj zatem, że w przypadku pożyczek krótkoterminowych RRSO nie sprawdza się. Dotyczy to przede wszystkim szybkich pożyczek pozabankowowych z terminem spłaty wynoszącym zaledwie kilka tygodni. W ich przypadku skup się na całkowitej kwocie, którą będziesz musiał spłacić.

Czym jest RRSO, stopa procentowa i jej ryzyko?

Mogą to być opłaty związane z zakupem usług dodatkowych, np. Z dodatkowym ubezpieczeniem, którego zakup nie jest konieczny do uzyskania kredytu. Raty 0%, raty bez odsetek, kredyt zero procent – sprzedawcy regularnie kuszą klientów możliwością nabycia towarów i usług na wyjątkowo korzystnych warunkach. Czym są w praktyce raty 0%, jak dokładnie działają i na co zwrócić uwagę, decydując się na taką formę finansowania? Co ważne, banki oraz wszelkie instytucje pożyczkowe muszą informować o wysokości RRSO w swoich ofertach, a także materiałach promocyjnych i reklamowych.

 • Aby nie dać się oszukać, warto zatem dokładnie sprawdzać cennik usług pożyczkodawcy i znać swoje prawa dotyczące wiedzy na temat szczegółowych danych dotyczących kosztów zaciągnięcia zobowiązania.
 • Z tego powodu ostateczny wynik RRSO jest zwykle wyższy niż samo oprocentowanie.
 • Taki produkt jest oferowany bez żadnych kosztów – czyli oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy.
 • Wpłynie to na wysokość opłat dodatkowych, a więc i na RRSO.

Do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. kredyt na dowód Prawa te oraz sposób ich realizacji opisaliśmy w polityce prywatności.

Czym jest pożyczka 0% RRSO? Co to znaczy?

Raty 0 procent to jedna z możliwości taniego budowania historii kredytowej, niezbędnej do wzięcia kredytu w przyszłości. Nawet kilka sprzętów na raty 0 procent może pozytywnie wpłynąć na ocenę banku podczas procedury rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny czy inny kredyt na dużą sumę. Zanim zaciągniesz kredyt lub weźmiesz pożyczkę, dowiedz się, jakie jest RRSO, a także jaka będzie wysokość miesięcznej raty i całkowity koszt pożyczki. Wiesz już, jak należy interpretować rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Aby je policzyć, można posłużyć się wzorem matematycznym.

Po jakim czasie znika się z BIK?

105a ust. 4 i 5 ustawy Prawo bankowe, dane dotyczące wszystkich kredytów mogą być przetwarzane w BIK przez 12 lat od dnia ich spłaty dla celów stosowania metod statystycznych.

Kredyty z dłuższym okresem kredytowania będą posiadały niższe RRSO, nawet jeśli będzie w rzeczywistości droższy. Bierze się to z tej samej zależności, co w kredycie o malejącej racie. Im dłużej zachowujesz dostęp do otrzymanych środków, tym będzie ono niższe. Dłuższe zobowiązanie pozwala z kolei instytucji finansowej zarobić na większej ilości odsetek. Korzystając z RRSO w celu porównania różnych ofert kredytowych, należy zestawiać umowy nie tylko na tę samą sumę, ale również z tym samym okresem spłaty. Pożyczki i zakupy na raty to dla wielu osób wygodny sposób na kupno droższego sprzętu. Jednak wzięcie korzystnej dla nas pożyczki wymaga pewnej wiedzy.

RRSO co to jest i co powinno się o nim wiedzieć?

Niestety, nie każdy zainteresowany ma szansę na skorzystanie z darmowej pożyczki o zerowej Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania. Taka oferta skierowana jest jedynie do nowych klientów, którzy wcześniej nie mieli okazji korzystać z usług danego pożyczkodawcy. Stali i powracający klienci mogą skorzystać z pożyczek jedynie według standardowego cennika, a wówczas obowiązują dodatkowe opłaty.

rrso 0 co to znaczy

Leave a comment

0.0/5

Call Now!